Prenj

Župna crkva je započeta s izgradnjom 1859. godine, a završena i blagoslovljena 1869. Dakle 2019. godine slavimo 160 godina od početka gradnje i 150 godina od blagoslova župne crkve. Župa Prenj sa svojom crkvom od iznimne je vjerske, duhovne, kulturne, obrazovne, povijesne i nacionalne važnosti za cijelu istočnu Hercegovinu.

Kroz burnu povijest bila je znak nade i nepokorivosti Hrvata katolika ovoga kraja. Mnoge je generacije odgojila u vjeri i domoljublju. Povijesna zbivanja, a napose ratovi ostavili su nezacijeljene rane na župu i crkvu. Dosta se naroda iselilo, a crkva je u dosta lošem stanju. Kako bi zablistala u svoj svojoj ljepoti za svoj veliki jubilej početkom siječnja 2018. godine,  započela je obnova župne crkve. Otučena je stara fasada na pročelju i zvoniku, te se pristupilo pjeskarenju i fugiranju, kako bi se ovom spomeniku kulture vratio izvorni izgled. Na bočnim stranama obnovila se fasada. Tako da crkva dobiva jedan skladan i harmoniju povijesti i sadašnjosti.

Izvor: Crkva na kamenu